miś

Idealny prezent dla trzylatka- na co się zdecydować?

Często mówi się, że moment, w którym dziecko ma już 3 lata jest w pewien sposób przełomowy. Dlaczego tak jest? Z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że jest to już dziecko odrobinę bardziej samodzielne, które też zaczyna umieć bawić się na własną rękę. To także taki wiek, kiedy dziecko ma już swoje preferencje i na pierwszy rzut oka widać, że pewne rzeczy interesują go bardziej, a inne mniej. Dlatego też już od tego momentu rodzice mogą mieć problem z tym, aby kupić prezent, który faktycznie spotka się z aprobatą małego człowieka. Zastanawiając się nad tym, co kupić trzylatkowi warto też na zabawki patrzeć nie tylko pod kątem bezpieczeństwa ich stosowania jak zawsze, ale też pod kątem ich przydatności. Wiele jest bowiem zabawek na rynku, które nie tylko bawią, ale też pozwalają dziecku się rozwijać, kształtują pewne zdolności oraz ważne cechy charakteru. Do jakich zabawek zachęcać dziecko i jaki prezent dla trzylatka będzie dobrym pomysłem?

Konstruowanie oraz rozwój wyobraźni

Dzięki umiejętności konstruowania, dziecko staje się bardziej kreatywne, rozwija umiejętność planowania przestrzennego, a także ma tak naprawdę nieograniczone możliwości zabawy jednym i tym samym zestawem klocków. Zazwyczaj, po różnego rodzaju klocki sięgają chłopcy, ale na rynku znajdziemy też wiele zestawów dedykowanych dziewczynkom, które powinny wydać się im atrakcyjne. Pamiętajmy, aby podczas kupowania klocków zwracać uwagę na oznaczenia wiekowe- większe elementy są dedykowane dla dzieci młodszych, gdyż poprzez swój rozmiar nie stanowią zagrożenia połknięcia poszczególnych elementów. Tak naprawdę, im większe dziecko tym mniejsze klocki, a także większy poziom skomplikowania i szczegółowości poszczególnych elementów. Wielu rodziców za pewne już zdążyło zorientować się w tym, że istnieje prawdziwy ogrom klocków różnego rodzaju. W tej bogatej ofercie rynkowej nie powinniśmy pomijać klasycznych klocków drewnianych, które wykonane z całkowicie naturalnego materiału, pozwalają doskonale rozwijać wyobraźnię.

Kim będę w przyszłości?

Dzieci w tym wieku uwielbiają naśladować dorosłych. Już na tym etapie mogą poznawać rozmaite zawody i bawić się w ich wykonywanie. Dobrym pomysłem będzie więc prezent dla 3 latka w formie zestawu do zabawy w lekarza, weterynarza, opiekunkę, kucharza czy też cały stój do majsterkowania, który na pewno spodoba się chłopczykom. W ten sposób można też już na tak wczesnym etapie przekonać się o tym, jakie zainteresowania ma nasze dziecko i do jakich zawodów ciągnie go najbardziej.

A może zabawa na świeżym powietrzu?

Dziecko, które ma 3 lata może spokojnie już bawić się w piaskownicy, może też powoli zaczynać kopać piłkę. Dobrym prezentem będzie więc zabawka, która pobudzi malucha ruchowo i będzie w stanie odrobinę go zmęczyć poprzez aktywność na świeżym powietrzu. To także dobry czas na pierwszy rowerek, który może być na przykład rowerkiem biegowym, a który pozwoli na naukę utrzymywania równowagi u malucha już w tak młodym wieku.