klocki zabawka edukacyjna

Jakie zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka?

Zabawki, które nie tylko bawią, ale i uczą

Dziecko, które kończy roczek jest już szkrabem, który bardzo żywo interesuje się otoczeniem. Niejednokrotnie, jest to już maluch, który samodzielnie stoi, a nawet już dość pewnie porusza się na własnych nogach. W tym momencie zaczyna on poznawać świat, a wszystko jest dla niego fascynujące. Dobrze więc dobierać dla niego takie zabawki, które nie tylko będą rozrywką samą w sobie, ale też takie, które pozwolą mu się rozwijać. A więc, jakie zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka wybrać? Jakie kupić już na tym etapie, a z którymi jeszcze poczekać?

Stoliczek edukacyjny oraz grające książeczki

Stoliczek edukacyjny to niewielka zabawka, która naszpikowana jest różnego rodzaju bajerami. Jest to rzecz bardzo kolorowa, gdzie znajdziemy wiele przycisków, obrazków i grających melodii. Poprzez zabawę takim stoliczkiem maluch może na przykład poznawać kształty, kolory, faktury, ale też może uczyć się rozpoznawania różnych dźwięków- na przykład odgłosów wiejskich zwierzątek. Na podobnej zasadzie działają dźwiękowe książeczki, które dodatkowo mają tę zaletę, że zachęcają malucha już od najmłodszych lat do tego, aby chętnie sięgał po coraz to nowe książki. Takie książki, które są dedykowane dzieciom w okolicy pierwszego roku życia zazwyczaj mają twarde i grube strony po to, aby dziecko mogło samo je obracać bez ryzyka, że coś się zniszczy. Obok prostej fabuły i kolorowych stronic książeczki, uzupełnieniem jej treści mogą być różnego rodzaju melodie i odgłosy.

Zabawa kulkami

Zabawa niewielkimi kulkami wykonanymi z plastiku dla każdego dziecka będzie dużą frajdą. Kulki możemy umieścić dziecku w kojcu lub też w specjalnym, dmuchanym basenie. Możemy też kupić maluchowi specjalny tunel, w którym będzie przechodził, aby finalnie wylądować w basenie. Z wykorzystaniem takich plastikowych kulek można zaaranżować bardzo wiele kreatywnych zabaw. Może to być też dobra pomoc dydaktyczna przy okazji nauki kolorów. Dzieci zazwyczaj uwielbiają, kiedy takich kolorowych kuleczek jest więcej.

A może poukładamy coś?

Bez wątpienia jest to już taki moment, kiedy dziecko spokojnie może zacząć coś samodzielnie układać lub po prostu kiedy samo zainteresuje się kształtem nowych klocków. A tutaj mamy do dyspozycji duże klocki plastikowe w różnych kształtach, klocki drewniane, a także bardzo popularne klocki typu wafle. Klocki są bardzo dobrym przykładem zabawki, która raczej szybko się dziecku nie znudzi. Można bowiem z nich zbudować bardzo wiele różnych rzeczy, a dodatkowo w przypadku niektórych klocków można ciągle dokupywać kolejne elementy. Pamiętajmy jednak, aby zawsze dokładnie przyjrzeć się danemu zestawowi pod kątem bezpieczeństwa zabawy. Zazwyczaj, każde klocki posiadają informację, co do tego, dla dzieci w jakim wieku są dedykowane. Zawsze powinniśmy jednak dodatkowo spojrzeć, czy zestaw nie zawiera niebezpiecznych elementów- ostro zakończonych lub też bardzo małych, które dziecku mogłoby połknąć.