czytające dzieci

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Twoje dziecko mało czyta? Czas to zmienić!

Powszechnie wiadomo, jak wiele korzyści niesie ze sobą czytanie książek. Przede wszystkim jest to jednak ważna czynność dla dziecka, które dopiero się rozwija i kształtuje swój charakter. Jeśli pokażemy dziecku, że warto czytać już od najmłodszych lat- chętnie będzie sięgało po książki także i w swoim dorosłym życiu. Warto też mieć na uwadze fakt, że poprzez czytanie doskonalimy swój warsztat językowy, poszerzamy swój zasób słów oraz kształtujemy swoją mowę. Dodatkowo, poprzez książki możemy być bardziej kreatywni, poszerzamy swoją znajomość świata, a także kształtujemy wyobraźnię. Dzięki książkom można zyskać pewne obycie, a także można stać się ciekawszym człowiekiem, który zawsze ma coś ciekawego do powiedzenia. Jak więc widać, istnieje mnóstwo powodów, dla których warto czytać. Dlatego też już na początku, kiedy dziecko jest małe, powinniśmy dowiedzieć się, jak zachęcić dziecko do czytania. Wbrew pozorom wcale nie powinno to być trudne.

To, co czytamy i kiedy to robimy ma znaczenie

Żeby dziecko chciało czytać, musi poczuć się do tego zachęcone. Kiedy więc mówimy o książkach czy albumach, postarajmy się zawsze robić to w sposób zachęcający tak, aby ukazywać dziecku czytanie w jak najbardziej pozytywnym świetle. Dzięki temu już od najmłodszych lat czytanie będzie przez niego postrzegane jako coś ciekawego i interesującego. Dodatkowo, warto od razu wyposażyć biblioteczkę malucha w książki- oczywiście muszą być odpowiednio dostosowane do jego wieku. Kiedy dziecko jest małe i jeszcze nie umie czytać, a nawet jeśli jeszcze nie mówi- mogą to być książki z obrazkami, które mają grube i twarde strony- takie książeczki dziecko może oglądać samo. Istotna jest też pewna regularność. Możemy zaplanować, że zawsze przed pójściem spać będziemy mieli razem z dzieckiem chwilę czasu na to, aby poczytać. Tak naprawdę wystarczy nawet pół godziny dziennie z książką, aby wyrobić sobie i dziecku pewien nawyk lub też rytuał. Najważniejsza jest jednak systematyczność i konsekwencja.

Warto dać większemu dziecku wybór

Możliwość wybierania różnych pozycji książkowych może dać dziecku wiele radości. Kiedy jest więc już większe, możemy je zabrać do biblioteki lub do księgarni, aby samo mogło pooglądać dostępne tam pozycje oraz aby mogło wskazać te, które najbardziej je interesują. Dodatkowo, obok typowych książek, możemy też zachęcać dziecko do rozwijania swoich zainteresowań poprzez czytanie czasopism. Mogą to być wydania popularnonaukowe, foldery tematyczne czy specjalistyczne miesięczniki, które można z łatwością zaprenumerować. Samo oczekiwanie na każdy kolejny numer ulubionego czasopisma również powinno być dla dziecka przyjemne. Na początku powinniśmy jednak zaproponować maluchowi różne gazety, które będą posiadały interesują tematykę i które będą dla dziecka rozwojowe. Sami zobaczymy, co spodoba się naszemu szkrabowi, a następnie będziemy mogli proponować mu kolejne pozycje z danego tematu.