Foteliki samochodowe bez tajemnic, czyli wszystko o czym musisz wiedzieć przed zakupem!

Każdy odpowiedzialny rodzic jeszcze przed dniem narodzin swojej pociechy powinien zawczasu zaopatrzyć się w odpowiedni fotelik samochodowy, dzięki któremu podróż autem z dzieckiem będzie odbywać się w bezpiecznych warunkach. Przed podjęciem decyzji jaki model wybrać warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich rodzajów, bowiem ilość możliwości może przyprawić o zawrót głowy. Regularnie przeprowadzane są również rankingi najbezpieczniejszych fotelików samochodowych, oparte na wynikach specjalnych testów

 

Jak wybrać odpowiedni fotelik?

 

Pierwszym i najważniejszym wyznacznikiem, który trzeba wziąć pod uwagę są kategorie, na jakie dzielą się foteliki samochodowe. Uwzględniają ona wiek oraz wagę dziecka, a najpopularniejsze dzielą się na te od 0+ do 3, przy czym niektóre modele łączą w sobie dwie grupy, będąc tym samym odpowiednie dla dwóch kategorii wiekowych. Kierując się bezpieczeństwem fotelika koniecznie warto sprawdzić, czy przeszedł on pomyślnie niezależne testy i jakie certyfikaty posiada.

 

Kolejną sprawą, która może mieć znaczenie dla rodzica jest sposób montowania fotelika samochodowego w pojeździe, bowiem właściwy montaż decyduje o tym, czy i jak produkt będzie spełniał swoje zadanie. Ogromnym ułatwieniem w samochodach nowszego typu jest z pewnością najprostszy i najszybszy w obsłudze system lsofix, złożony z dwóch prostych zaczepów.

 

Kiedy zmienić rozmiar?

 

Wśród innych fotelików szczególnie wyróżniają się te z grupy 0 oraz 0+, dedykowane niemowlętom do średniej wagi 13 kilogramów oraz zazwyczaj 15 miesiąca życia. Ich cechą szczególna jest odmienny typ montażu, gdyż umieszcza się je w kierunku przeciwnym do jazdy. Skąd różnica? Takie rozwiązanie zapobiega w przypadku ewentualnej kolizji odrzuceniu główki dziecka do przodu, co w przypadku niemowląt może się skończyć tragicznie.

 

Wraz z rosnącym wzrostem oraz wagą dziecka stopniowo należy zmieniać fotelik samochodowy na któryś z modeli wyższych kategorii. Przedziały danych grup są jednak orientacyjne więc należy mieć na uwadze indywidualne potrzeby dziecka. Sygnałem do zmiany jest z pewnością wystawanie główki poza fotelik.

 

Które foteliki samochodowe są najbezpieczniejsze?

 

WIemy już zatem, że podstawą do wyboru właściwego fotelika jest kategoria wiekowa oraz posiadane atesty i certyfikaty. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze? Z pewnością na tym zagłówka. Jeśli dziecko będzie często zabierane w podróż samochodem, dobrze, aby był on regulowany.

 

Ponadto pięciopunktowe pasy zapewniają większe bezpieczeństwo niż trzypunktowe, powinny być również wykonane z miękkiego i przyjemnego materiału. Głównym wyznacznikiem jest także po prostu komfort dziecka, który zapewni właściwe dopasowanie kształtu fotelika samochodowego. Absolutnie nie należy też czekać z jego kupnem!

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę

 

Pozostałe elementy, choć nie aż tak kluczowe jak powyższe również nie pozostają bez znaczenia. Niektóre foteliki samochodowe wyposażone są w pokrowce, które można zdjąć i wyprać. Jest to wyjątkowo przydatna i ułatwiająca życie rodzica funkcja. Ponadto w ramach dodatkowego wyposażenia można zaopatrzyć się w matę antypotową dla dziecka, który sprawdzi się zwłaszcza podczas podróży w wyjątkowo upalne letnie dni, zapewniając komfort przejazdu zarówno dziecku, jak i rodzicom oraz kierowcy. Tak przygotowany, odpowiednio zamontowany, dobrany do indywidualnych potrzeb, komfortowy fotelik jest gwarancją bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów.