5 cech dobrego fotelika samochodowego

Wybór fotelika samochodowego to niełatwe zadanie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z czego każdy inny. Z kolei na dobry fotelik samochodowy składa się nie tylko poziom bezpieczeństwa. To dodatkowo utrudnia wybór idealnego produktu. W końcu w ofercie producentów znajdziemy produkty przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, foteliki RWF do przewozu dzieci tyłem, a także takie z dodatkowymi funkcjami, które poprawiają komfort użytkowania. Może to być funkcja nosidełka, ale także możliwość obrotu fotelika na czas umieszczania w nim naszej pociechy. Te i inne cechy sprawiają, że korzystanie z fotelika samochodowego będzie przyjemnością także dla naszego milusińskiego.

  1. Foteliki samochodowe spełniające atesty

Pierwszą najważniejszą cechą dobrego fotelika samochodowego jest spełnienie wszystkich wymaganych atestów. Dzięki temu zyskamy pewność, że produkt, który kupimy, zapewni pełne bezpieczeństwo w razie wypadku. Absolutną podstawą jest homologacja ECE R44/04, która dopuszcza fotelik do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Pamiętajmy jednak, że świadczy ona tylko o podstawowym stopniu ochrony. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, to zdecydowanie powinniśmy się zwrócić ku produktom spełniającym dodatkowe normy bezpieczeństwa. Mowa tu o nowej regulacji i-Size (ECE R129), która uzupełnia niedoskonałości normy R44. Dodatkowo niektóre foteliki samochodowe posiadają certyfikat od ADAC, czyli od centralnego ośrodka testów samochodowych. Testy te są jeszcze bardziej restrykcyjne. Posiadanie tego certyfikatu gwarantuje jednak najwyższy poziom bezpieczeństwa naszemu maluchowi. 

  1. Foteliki ISOFIX – wygodny i bezpieczny montaż

Dobry fotelik samochodowy powinien posiadać montaż ISOFIX. Jest to system mocowania fotelików samochodowych, składający się z dwóch uchwytów umieszczonych wewnątrz tylnego siedzenia. Posiada go w standardzie każdy samochód wyprodukowany po 2006 roku. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać czy dany fotelik będzie kompatybilny z naszym pojazdem. System ISOFIX zapewnia pewny i szybki montaż fotelika na tzw. zatrzask. Ciężko więc zamontować fotelik niepoprawnie. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest brak zabezpieczenia przed przemieszczaniem się fotelika w osi obrotu wokół uchwytów. Dlatego też fotelik ISOFIX należy dodatkowo ustabilizować górnym pasem mocowanym do karoserii (top tether) lub też za pomocą nogi stabilizującej. 

  1. Uniwersalne foteliki 9-36

Dla niektórych dobrym fotelikiem samochodowym będzie produkt, który posłuży jak najdłużej. Takie są foteliki samochodowe 9-36. Zapewniają one bezpieczeństwo dla dzieci w szerokim zakresie wagowym. Dzięki modułowości, foteliki samochodowe 9-36 są skierowane do dzieci w przedziale wiekowym 1-12. Posiadają odpinane pasy, dzięki czemu rolę zabezpieczenia po kilku latach przejmuje pas samochodowy. Takie rozwiązanie pozwala na używanie jednego produktu przez wiele lat! 

  1. Foteliki RWF dla najmłodszych

Oprócz zakupu uniwersalnego fotelika samochodowego 9-36 należy kupić fotelik, który posłuży przed osiągnięciem wymaganej wagi 9 kilogramów. Tutaj warto zastanowić się nad fotelikiem RWF. Najprościej mówiąc, są to foteliki do jazdy tyłem. Są one przeznaczone dla najmniejszych pociech, a ich zaletą jest zwiększone bezpieczeństwo dzieci do lat 4. Pamiętajmy, że budowa ciała naszych milusińskich jest nieco inna, tak jak inne są zagrożenia płynące z nieprzewidzianego zdarzenia drogowego. Fotelik RWF wszystko to bierze pod uwagę i zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort użytkowania. 

  1. Możliwości regulacji i dopasowania fotelika

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności fotelików samochodowych. Dzięki funkcji obrotu fotelika zyskamy łatwość wyciągania malucha z samochodu. Oprócz tego foteliki RWF są nierzadko wyposażone w funkcję nosidełka. Dzięki temu dostajemy produkt dwa w jednym! Niektóre foteliki samochodowe 9-36 posiadają z kolei funkcję odchylenia oparcia, co przełoży się na komfort podróżowania samego milusińskiego.